این مطلب ۱۳ بار خوانده شده
نویسنده و داستان نویس عنوان کرد

خاطره نویسی و داستان نویسی زائران راهیان نور باعث تقویت ادبیات دفاع مقدس می شود

نسخه مناسب چاپ

مجید قیصری،نویسنده و داستان نویس کشورمان در گفتگو با کوله بار با بیان اینکه ادبیات پایداری فقط مخصوص به ایران نیست، گفت: «در ادبیات فرانسه بخشی با عنوان ادبیات پایداری وجود دارد و بخشی از تاریخشان است و بسیار هم به آن افتخار می کنند.»
وی در ادامه، به طرح مباحثی در خصوص ادبیات دفاع مقدس وهمچنین پیشنهادات در خصوص راهکارها برای پیشرفت هر چه بیشتر جشنواره ملی سرزمین نور پرداخت و گفت:نوشتم از زمانی آغاز شد که احساس کردم، حرفی برای گفتن دارم و تجربیاتی از جنگ داشتم که وقتی از جنگ برگشتم شروع به نوشتن کردم و که احساس کردم حرفهایی برای گفتن در حوزه ادبیات جنگ دارم.
قیصری تاکید کرد: حدود ۲۰ سال است که در این حوزه مشغول شده است. بنده کارهایم را از حوزه ادبیات جنگ شروع کردم و در حوزه های مختلف ادبیات جنگ کار کرده ام.
این نویسنده خاطر نشان کرد: ما هنر غیر ارزشی نداریم. یکی از مشکلاتی که در ادبیات هنر وجود دارد که حیطه را محدود می کنیم که مردم این حرکت را ملی نمی بینند؛ آنچه که در سطح جامعه است مردم به ادبیات جنگ تمایل دارند؛ حتی یکی از فیلمهای اسکار هم به دلیل موضوع جنگ توفیق چندانی نداشت. تمایل ذاتی مردم به زندگی است تا مرگ؛ اما این هنر به جمعیت محدود نمی شود. مهم این است که در حوزه ادبیات در حوزه جنگ باید آثار خلق شود و این آثار خلق می شود و ادامه می یابد.
برگزیده جایزه ادبی‌جلال آل‌احمد اضافه کرد: راهیان نور، حرکت بسیار تاثیر گزار است و تاثیرگزاری آن مثل زمان خود جنگ است. آدم هایی که می رفتند و باز می گشتند آدم های دیگری می شدند؛ وقتی افراد آن فضا و شرایط را ببینند تاثیر گزار خواهد بود. هر چند که با فاصله سی ساله بعد از جنگ به این منطقه می آیند.
وی در پایان تصریح کرد: خاطره نویسی و داستان نویسی در راهیان نور، یکی از شیوه های مهم برای غنی بخشی به ادبیات دفاع مقدس است.
 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.